+48 692 217 882 kontakt@medykwdomu.com Pn - Nd: 7.00 - 19.00

Metoda FDM (Fascial Distortion Model) to innowacyjna technika fizjoterapeutyczna, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń układu powięziowego. Opracowana przez amerykańskiego lekarza i fizjoterapeutę, – Stephena Typaldosa, FDM koncentruje się na identyfikowaniu i korygowaniu deformacji tkanki łącznej, aby przywrócić optymalne funkcje ciała.

Metoda FDM zakłada, że wiele bólów i dysfunkcji ciała wynika z deformacji tkanki łącznej (powięzi). Terapeuci FDM starają się precyzyjnie zidentyfikować te deformacje.

W metodzie FDM wyróżnia się szablony deformacji, które są charakterystyczne dla określonych schorzeń. Terapeuci posługują się nimi do diagnozowania i leczenia.

FDM wykorzystuje specjalne techniki manipulacyjne, które obejmują palpacyjne rozpoznawanie deformacji i ich korygowanie poprzez odpowiednie ruchy terapeutyczne.

Po korekcie deformacji odczuwa się natychmiastową poprawę w zakresie ruchu i zmniejszenie bólu.

 

Zastosowania Metody FDM:

Bóle Kręgosłupa: Metoda jest często stosowana w leczeniu bólów kręgosłupa, zarówno odcinka lędźwiowego, piersiowego, jak i szyjnego.

Zaburzenia Ruchowe: Pomocna w przypadku różnych zaburzeń ruchowych, takich jak: ograniczenia zakresu ruchu czynnego lub biernego, czy bolesne ograniczenia w ruchu.

Urazy Sportowe: Metoda FDM znajduje zastosowanie w rehabilitacji po urazach sportowych, pomagając przywrócić pełną funkcję ciała.

Metoda FDM zyskuje na popularności wśród fizjoterapeutów, jednak warto podkreślić, że jej skuteczność może być zależna od umiejętności i doświadczenia terapeuty.