+48 692 217 882 kontakt@medykwdomu.com Pn - Nd: 7.00 - 19.00

Obrzęk limfatyczny to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia płynu limfatycznego w tkankach, co prowadzi do powstawania obrzęku. Jest to zazwyczaj spowodowane uszkodzeniem lub zaburzeniem układu limfatycznego, na przykład w wyniku usunięcia węzłów chłonnych, urazu, infekcji czy chorób genetycznych.

Postępowanie zachowawcze:

Kompresja: Stosowanie opasek uciskowych lub noszenie specjalnych pończoch uciskowych może pomóc w redukcji obrzęku poprzez wspomaganie odpływu płynu limfatycznego.

Ćwiczenia: Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza ćwiczeń wzmacniających mięśnie, może wspomagać przepływ limfy i zmniejszać obrzęk.

Masaż limfatyczny: Specjalistyczny masaż limfatyczny wykonywany przez fizjoterapeutę może pomóc w poprawie odpływu limfy i zmniejszeniu obrzęku.

Edukacja pacjenta: Pacjent powinien być edukowany na temat samoopieki, w tym unikania urazów, utrzymania odpowiedniej higieny skóry oraz monitorowania obrzęku.

Leczenie farmakologiczne: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, aby pomóc w usuwaniu nadmiaru płynu z organizmu.

Wszelkie działania powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta oraz powinny być przeprowadzane pod nadzorem specjalisty, takiego jak fizjoterapeuta lub lekarz.